Skip to content

25 Pearl StRed Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 17, 1999

Property Information

Block32
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionAVIS CAR RENTAL
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage858
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$616,500
76%
Improvement Value:$194,800
24%
Total Assessment$811,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,510-0.5%
2024$14,589-4.1%
2023$15,206-1.3%
2022$15,413+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 5808, Page 262Recorded3/30/1999