Skip to content

297 Shrewsbury Ave

Red Bank, NJ 07701

Built 1915
Residential
Sheriff Sale Eligible

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2016

Property Information

Block91
Lot30
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
DescriptionS2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,400
49%
Improvement Value:$200,100
51%
Total Assessment$393,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,443+44.5%
2024$5,150+15.6%
2023$4,456+4.0%
2022$4,285+4.6%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$114,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 8091, Page 8020Recorded3/18/2002

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4755, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1915