Skip to content

24 Locust AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block39
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,200
28%
Improvement Value:$385,700
72%
Total Assessment$535,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,480+20.3%
2024$8,714+25.8%
2023$6,926+5.0%
2022$6,596+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 9527, Page 6192NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/14/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 8278, Page 3903Recorded9/16/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920