Skip to content

92 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2003

Property Information

Block39
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class18
DescriptionB1 STORE & HOUS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,246
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,200
51%
Improvement Value:$321,300
49%
Total Assessment$654,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,120+0.2%
2024$12,099-2.7%
2023$12,433+2.7%
2022$12,110+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 5275, Page 992

Property Built

Built

Year Built: 1910