Skip to content

26 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block39
Lot31
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$826,200
89%
Improvement Value:$107,300
11%
Total Assessment$933,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,415-0.8%
2024$16,553+2.8%
2023$16,109-0.5%
2022$16,188+3.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$381,000
DeedBook 4526, Page 261