Skip to content

50 Locust AveRed Bank, NJ 07701

Apartment

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Feb 22, 1995

Property Information

Block39
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class---
DescriptionB2
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage2.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,280,000
48%
Improvement Value:$2,489,600
52%
Total Assessment$4,769,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$88,738+0.3%
2024$88,458-7.0%
2023$95,133-1.1%
2022$96,174+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 5390, Page 863

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 4551, Page 851