Skip to content

176 Riverside AveRed Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$7,400,000
Last Sale Date
Jan 2, 2018

Property Information

Block3
Lot9.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class---
DescriptionVNACJ
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage20,075
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$997,500
19%
Improvement Value:$4,219,400
81%
Total Assessment$5,216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$96,277+1.2%
2024$95,099-0.6%
2023$95,638-0.8%
2022$96,424+4.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$7,400,000

From:

To:

DeedBook 9271, Page 826Recorded1/31/2018

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$1,428,000
DeedBook 5536, Page 855