Skip to content

207 Monmouth StRed Bank, NJ 07701

Built 1983

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block40
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionSOUL KITCHEN
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,400
63%
Improvement Value:$185,600
37%
Total Assessment$507,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,914-0.2%
2024$9,938-1.4%
2023$10,082-1.2%
2022$10,208+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1983