Skip to content

77 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2006

Property Information

Block40
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
DescriptionB1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage741
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,200
76%
Improvement Value:$97,400
24%
Total Assessment$408,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,552-0.5%
2024$7,592-3.0%
2023$7,830+0.3%
2022$7,804+3.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

DeedBook 5452, Page 72Recorded10/18/1995

Property Sale

Sale
$68,500

From:

To:

DeedBook 5428, Page 673NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/28/1995

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

DeedBook 5428, Page 667NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/28/1995

Property Built

Built

Year Built: 1930