Skip to content

84 Oakland St(Block 41 Lot 5)Red Bank, NJ 07701

Vacant Land

Last Sale Price
$1,391,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block41
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$938,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$938,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,539-1.3%
2024$18,783+45.0%
2023$12,950-1.6%
2022$13,154+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,391,000

From:

To:

DeedBook 9592, Page 6262NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/28/2022

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

DeedBook 8619, Page 9000Recorded1/2/2007