Skip to content

159 Monmouth St

Red Bank, NJ 07701

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2001

Property Information

Block41
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class---
DescriptionJUANITOS!
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,126
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,600
28%
Improvement Value:$818,600
72%
Total Assessment$1,136,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,936+1.1%
2024$21,700-7.2%
2023$23,376-0.9%
2022$23,583+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 5625, Page 581NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded7/16/1997

Property Built

Built

Year Built: 1922