Skip to content

66 West St

Red Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$2,209,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block41
Lot6.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING AREA
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,600
99%
Improvement Value:$2,700
1%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,249-1.2%
2024$3,289+50.0%
2023$2,193-1.4%
2022$2,225+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,209,000

From:

To:

DeedBook 9592, Page 6252NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/28/2022

Property Sale

Sale
$1,240,000

From:

To:

DeedBook 8336, Page 2356Recorded3/2/2004