Skip to content

15 Canal StRed Bank, NJ 07701

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2000

Property Information

Block47
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,300
97%
Improvement Value:$8,600
3%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,288-1.2%
2024$5,353+2.6%
2023$5,218-1.3%
2022$5,286+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5689, Page 874