Skip to content

14 Linden PlRed Bank, NJ 07701

Built 2012
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2000

Property Information

Block47
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2ND FL BRIDGE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,000
95%
Improvement Value:$17,900
5%
Total Assessment$363,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,801-1.2%
2024$6,881+1.4%
2023$6,783-1.1%
2022$6,862+2.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4667, Page 754