Skip to content

70-72 Wallace StRed Bank, NJ 07701

Built 1904

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block48
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,500
45%
Improvement Value:$412,900
55%
Total Assessment$753,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,904+0.5%
2024$12,844+39.9%
2023$9,181+2.6%
2022$8,952+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 9509, Page 9645Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 8158, Page 5299Recorded10/30/2002

Property Built

Built

Year Built: 1904