Skip to content

42-44 Washington StRed Bank, NJ 07701

Built 1901

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block26
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,700
63%
Improvement Value:$221,400
37%
Total Assessment$592,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,925-0.0%
2024$9,926+4.5%
2023$9,503+2.2%
2022$9,297+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1901