Skip to content

77-79 Linden PlRed Bank, NJ 07701

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2003

Property Information

Block48
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class27
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,212
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,000
70%
Improvement Value:$148,000
30%
Total Assessment$497,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,455-0.2%
2024$8,471+5.4%
2023$8,038+1.7%
2022$7,907+3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$77,520
DeedBook 5290, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1940