Skip to content

91 Washington StRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2003

Property Information

Block50
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,246
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,800
65%
Improvement Value:$172,200
35%
Total Assessment$487,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,125+0.2%
2024$8,106+5.4%
2023$7,689+2.1%
2022$7,534+4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$45,900
DeedBook 5292, Page 804

Property Sale

Sale
$4,925,000
DeedBook 4512, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1907