Skip to content

41 Elm PlRed Bank, NJ 07701

Built 1935

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block49
Lot33
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,858
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,200
46%
Improvement Value:$454,200
54%
Total Assessment$841,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,417+2.9%
2024$14,006+22.7%
2023$11,415+3.9%
2022$10,987+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft1,858DeedBook 9478, Page 7452Recorded2/3/2021

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,918DeedBook 9114, Page 8017NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/28/2015

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 5999, Page 448Recorded12/14/2000

Property Built

Built

Year Built: 1935