Skip to content

56 Mc Laren StRed Bank, NJ 07701

Built 1923

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block52
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,600
65%
Improvement Value:$203,900
35%
Total Assessment$589,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,847+2.7%
2024$9,587+6.2%
2023$9,029+2.5%
2022$8,811+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923