Skip to content

133 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 1940

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 20, 1987

Property Information

Block52
Lot48
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,600
66%
Improvement Value:$203,200
34%
Total Assessment$594,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,949+6.2%
2024$9,366+6.6%
2023$8,789+2.2%
2022$8,597+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4777, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1940