Skip to content

86-88 Prospect Ave.Red Bank, NJ 07701

Built 1940

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 24, 2002

Property Information

Block52
Lot63
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,600
70%
Improvement Value:$143,900
30%
Total Assessment$480,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,947+4.3%
2024$7,619+7.0%
2023$7,118+2.0%
2022$6,982+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 8158, Page 3155NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/29/2002

Property Built

Built

Year Built: 1940