Skip to content

118-120 Mc Laren StRed Bank, NJ 07701

Built 1940

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block52
Lot69
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class27
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,600
78%
Improvement Value:$107,900
22%
Total Assessment$487,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,994+7.5%
2024$7,434+8.6%
2023$6,845+1.0%
2022$6,780+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 9599, Page 7703NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/10/2022

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5031, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1940