Skip to content

79 John StRed Bank, NJ 07701

Built 1945

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block53
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,200
61%
Improvement Value:$260,600
39%
Total Assessment$666,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,266+6.1%
2024$10,619+5.8%
2023$10,037+2.7%
2022$9,776+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 9544, Page 4177Recorded9/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1945