Skip to content

75 John StRed Bank, NJ 07701

Built 1930

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 12, 2018

Property Information

Block53
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
DescriptionB1 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,449
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,800
60%
Improvement Value:$275,400
40%
Total Assessment$680,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,508+5.7%
2024$10,887+5.6%
2023$10,313+2.8%
2022$10,029+5.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,449DeedBook 9295, Page 521Recorded6/28/2018

Property Sale

Sale
$144,500

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 5603, Page 396NU CodeNominal consideration (25)Recorded5/21/1997

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4865, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1930