Skip to content

84 Harrison AveRed Bank, NJ 07701

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2025

Property Information

Block54
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class18
DescriptionB1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$413,900
45%
Improvement Value:$506,100
55%
Total Assessment$920,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,862+4.6%
2024$15,162+3.5%
2023$14,655+3.4%
2022$14,168+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 8614, Page 7131Recorded12/13/2006

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5369, Page 760