Skip to content

78 Linden PlRed Bank, NJ 07701

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2014

Property Information

Block49
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,490
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,400
44%
Improvement Value:$437,300
56%
Total Assessment$776,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,331+0.5%
2024$13,264-1.8%
2023$13,507+4.2%
2022$12,962+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$138,400

From:

To:

DeedBook 5547, Page 321NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/11/1996

Property Sale

Sale
$29,000

From:

To:

DeedBook 5498, Page 253Recorded5/6/1996

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 5298, Page 209