Skip to content

167 Prospect AveRed Bank, NJ 07701

Built 1950

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block54
Lot40
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,591
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,700
52%
Improvement Value:$376,100
48%
Total Assessment$780,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,198-2.2%
2024$13,499+23.5%
2023$10,932+2.6%
2022$10,653+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft1,591DeedBook 9604, Page 3086Recorded7/11/2022

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,565DeedBook 8250, Page 2189Recorded7/1/2003

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 5942, Page 374Recorded6/6/2000

Property Built

Built

Year Built: 1950