Skip to content

46 Harding RdRed Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 1992

Property Information

Block57
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,119
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,300
57%
Improvement Value:$267,900
43%
Total Assessment$623,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,550+5.5%
2024$9,996+5.2%
2023$9,503+3.1%
2022$9,220+4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5081, Page 435

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4888, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1910