Skip to content

63-65 Oakland StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block62
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2 G1
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,500
48%
Improvement Value:$374,800
52%
Total Assessment$718,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,986+0.4%
2024$11,934-0.8%
2023$12,033+3.6%
2022$11,617-1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9493, Page 1903Recorded3/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1915