Skip to content

61 Oakland StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block62
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,015
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,500
44%
Improvement Value:$428,900
56%
Total Assessment$772,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,566+0.5%
2024$12,506+3.5%
2023$12,087+8.2%
2022$11,174+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft2,015DeedBook 9461, Page 9132Recorded12/3/2020

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

Sq Ft1,455DeedBook 8067, Page 7043Recorded12/11/2001

Property Sale

Sale
$128,000

From:

To:

DeedBook 5714, Page 870Recorded5/14/1998

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

DeedBook 5656, Page 430Recorded10/14/1997

Property Built

Built

Year Built: 1915