Skip to content

119 Oakland St

Red Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$471,000
Last Sale Date
Dec 13, 2019

Property Information

Block64
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,200
30%
Improvement Value:$433,800
70%
Total Assessment$620,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,503+5.3%
2024$9,970-2.2%
2023$10,198+99.5%
2022$5,112+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$471,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 9421, Page 1047Recorded6/17/2020

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 8780, Page 3444NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/18/2009

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 5698, Page 928Recorded3/23/1998

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5346, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1920