Skip to content

101 Herbert St

Red Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block67
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
38%
Improvement Value:$258,600
62%
Total Assessment$419,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,259+41.4%
2024$5,842+3.1%
2023$5,664+4.1%
2022$5,439+6.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 8506, Page 8190Recorded11/1/2005

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

DeedBook 5573, Page 648Recorded2/5/1997

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 5589, Page 112NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/8/1997

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4896, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1915