Skip to content

113 Leonard StRed Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2024

Property Information

Block70
Lot6.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,200
45%
Improvement Value:$188,200
55%
Total Assessment$343,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,521+2.4%
2024$5,389+3.2%
2023$5,222+0.2%
2022$5,212+7.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$74,500

From:

To:

DeedBook 5457, Page 913Recorded11/9/1995

Property Built

Built

Year Built: 1910