Skip to content

145 Leighton AveRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2006

Property Information

Block79
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,200
42%
Improvement Value:$205,400
58%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,015+8.1%
2024$5,565+4.5%
2023$5,324+4.1%
2022$5,112+7.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915