Skip to content

96 River StRed Bank, NJ 07701

Built 2007

Last Sale Date
Jul 12, 2013

Property Information

Block73
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
Description2S-V-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,610
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,400
33%
Improvement Value:$321,000
67%
Total Assessment$482,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,438+17.4%
2024$7,185+0.2%
2023$7,172+3.9%
2022$6,902+5.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 9024, Page 9267Recorded7/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 8416, Page 7865

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8385, Page 3373