Skip to content

124 River StRed Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 17, 2007

Property Information

Block73
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
39%
Improvement Value:$254,100
61%
Total Assessment$419,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,156+2.5%
2024$6,983+2.4%
2023$6,821+4.6%
2022$6,518+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 8655, Page 5708NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/1/2007

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5004, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1910