Skip to content

160 Bridge AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jan 18, 1989

Property Information

Block69
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,871
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
40%
Improvement Value:$324,500
60%
Total Assessment$542,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,175+22.4%
2024$7,497+36.1%
2023$5,510+3.9%
2022$5,305+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4910, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1920