Skip to content

126 River St

Red Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2010

Property Information

Block73
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
47%
Improvement Value:$187,100
53%
Total Assessment$352,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,941+2.6%
2024$5,788+3.3%
2023$5,604+4.0%
2022$5,389+7.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910