Skip to content

198 Drs James Parker Blvd

Red Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block79
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
44%
Improvement Value:$214,900
56%
Total Assessment$385,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,561+2.8%
2024$6,383+3.0%
2023$6,199+4.2%
2022$5,948+6.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915