Skip to content

130 River St

Red Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Feb 11, 2002

Property Information

Block73
Lot30
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
43%
Improvement Value:$215,600
57%
Total Assessment$380,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,457+2.5%
2024$6,297+2.9%
2023$6,120+4.3%
2022$5,869+6.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 8117, Page 7011Recorded6/26/2002

Property Sale

Sale
$81,500

From:

To:

DeedBook 5958, Page 291NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/26/2000

Property Built

Built

Year Built: 1910