Skip to content

259 Shrewsbury Ave

Red Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 1, 2003

Property Information

Block77
Lot5.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,112
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
47%
Improvement Value:$168,200
53%
Total Assessment$320,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,680+0.3%
2024$5,660-0.2%
2023$5,671+3.3%
2022$5,489+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,112DeedBook 8333, Page 5089Recorded2/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920