Skip to content

46 Bank St

Red Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 23, 2010

Property Information

Block78
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,700
46%
Improvement Value:$175,100
54%
Total Assessment$322,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,399+2.1%
2024$5,288+5.4%
2023$5,018+4.0%
2022$4,823+7.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 8842, Page 5851NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/28/2010

Property Sale

Sale
$92,300
DeedBook 5191, Page 301

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4762, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1915