Skip to content

119 River StRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Date
May 4, 2020

Property Information

Block78
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
37%
Improvement Value:$288,100
63%
Total Assessment$457,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$3,968+42.2%
1997$2,791+2.9%
1996$2,713+1.2%
1995$2,681+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5187, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1925