Skip to content

31 Bank StRed Bank, NJ 07701

Built 1944

Last Sale Price
$78,900
Last Sale Date
Apr 6, 1994

Property Information

Block79
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,578
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,800
38%
Improvement Value:$249,400
62%
Total Assessment$402,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,842+2.1%
2024$6,700-13.1%
2023$7,713+5.3%
2022$7,327+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook 5303, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1944