Skip to content

130 Bodman Pl #13Red Bank Boro, NJ

Built 1980

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jun 13, 2025

Property Information

Block7
Lot2
QualifierC0204
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class37
Description2SB 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$748,000
71%
Improvement Value:$303,300
29%
Total Assessment$1,051,300

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 9743, Page 8234Recorded6/24/2025

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 9709, Page 5005NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/21/2024

Property Built

Built

Year Built: 1980