Skip to content

53 Chapin AveRed Bank, NJ 07701

Built 1955

Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block84
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
DescriptionF1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$359,000
56%
Improvement Value:$283,900
44%
Total Assessment$642,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,796+0.2%
2024$10,778+8.5%
2023$9,937+3.2%
2022$9,633+4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 9569, Page 1841Recorded1/4/2022

Property Sale

SaleMulti
$74,000
DeedBook 4642, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1955