Skip to content

131 W Westside AveRed Bank, NJ 07701

Vacant Land

Last Sale Price
$190,250
Last Sale Date
Aug 24, 2010

Property Information

Block84
Lot143
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$55,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$943+12.1%
2024$841+42.4%
2023$591-1.5%
2022$600+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,250
DeedBook 8849, Page 3148

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 8485, Page 7946

Property Sale

Sale
$136,500

From:

To:

DeedBook 8008, Page 9752Recorded3/8/2001