Skip to content

121 Westside AveRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2010

Property Information

Block84
Lot148
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
DescriptionS1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
52%
Improvement Value:$189,800
48%
Total Assessment$395,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,944+6.3%
2024$6,530+22.4%
2023$5,333+3.8%
2022$5,137+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 8783, Page 1223Recorded7/2/2009

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 8674, Page 5871NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/29/2007

Property Sale

Sale
$87,950

From:

To:

DeedBook 5869, Page 477Recorded10/15/1999

Property Sale

Sale
$31,620
DeedBook 5283, Page 599

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4531, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1925