Skip to content

16 Munson PlRed Bank, NJ 07701

Last Sale Date
Dec 12, 1986

Property Information

Block84
Lot42
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,235-1.2%
2024$4,284+2.0%
2023$4,199-1.5%
2022$4,265+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4732, Page 875